Różnice między PPE i PPK
Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) i Pracownicze Plany Kapitałowe (PKK) to długoterminowe sposoby gromadzenia oszczędności na przyszłe emerytury. Główne różnice leżą w zasadach przystąpienia do obu programów, wysokości składek oraz formie wypłaty zgromadzonych środków. PPE to system dobrowolny, zarówno dla zakładu pracy i pracownika, podczas gdy PKK – do 2021 roku – mają objąć wszystkie przedsiębiorstwa, zaczynając od największych, zatrudniających co najmniej 250 osób.
Czytaj też: Dwa sposoby na wyższą emeryturę. Wszystko o różnicach między PPE i PPK
PPE funkcjonują od ponad 20 lat, ale nie są to programy powszechne. Wdrażane od jesieni tego roku obowiązkowe PPK nie unieważniają jednak PPE – pracodawca nadal może wprowadzić taki program w przedsiębiorstwie. Oba systemy mają wiele zalet, ale w ich funkcjonowaniu występują istotne różnice. Kluczowy jest jednak ich wspólny cel: zwiększenia środków na wypłatę emerytur w przyszłości. Co więc wybrać: PPE czy PPK?
W jakich sytuacjach zdecydować się na PPE?
PPE to program dobrowolny. Jeśli pracodawca zdecyduje się zaoferować takie rozwiązanie, może przystąpić do niego każdy pracownik. Składki obowiązkowe w ramach PPE (maksymalnie 7 proc. wynagrodzenia) są finansowane przez pracodawcę. Jeśli jednak chcesz zwiększyć swój „fundusz emerytalny”, to możesz także dobrowolnie opłacać składkę dodatkową – w maksymalnej wysokości określanej co roku przez ministra pracy i polityki społecznej.
Jeśli po osiągnięciu wieku emerytalnego chcesz otrzymać całość zgromadzonych środków na zasadzie jednorazowej wypłaty, to PPE oferuje taką możliwość (druga możliwość to wypłata w ratach). Wypłata może nastąpić nie tylko, gdy ukończysz 60 lat, ale także po Twoich 55. Urodzinach – jeśli nabędziesz wcześniejsze uprawnienia emerytalne. Wypłata nie jest obciążona podatkiem dochodowym ani podatkiem od zysków kapitałowych.
Warto pamiętać, że środki gromadzone w ramach PPE są dziedziczone – zostaną one wypłacone osobom przez Ciebie wskazanym lub spadkobiercom. Co ważne, środki te są wolne od podatku od spadków i darowizn oraz podatku od zysków.
W jakich sytuacjach warto zdecydować się na PPK?
Jeśli chcesz oszczędzać na świadczenie emerytalne, ale pracodawca nie wprowadził w przedsiębiorstwie PPE, to taką możliwość daje uczestnictwo w PPK. W tym systemie dzielisz się finansowaniem składek z pracodawcą. Składka podstawowa w Twoim przypadku to 1,5 proc. wysokości wynagrodzenia; jeśli jednak Twoje wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, to składka ta może zostać obniżona do 0,5 proc.
Jeśli zależy Ci na dopłatach z budżetu państwa, to takie rozwiązanie zawiera właśnie PPK – otrzymujesz jednorazową „wpłatę powitalną” (250 zł) oraz coroczną dopłatę (240 zł).
Musisz jednak pamiętać, że gdy skończysz 60 lat, nie wypłacisz całości środków jednorazowo – w takiej formie wypłacisz 25 proc., a resztę w ratach (drugą opcją jest wypłata w co najmniej 120 ratach). Środki możesz jednak wypłacić wcześniej w przypadku ciężkiej choroby (25 proc.) lub zakupu mieszkania (100 proc.). Jeśli jednak wypłacisz środki z innych powodów przed ukończeniem 60 lat, zapłacisz wtedy podatek dochodowy.
PPK to wprawdzie program obowiązkowy, ale jeśli nie będzie spełniał Twoich oczekiwań, możesz z niego zrezygnować – nie tracisz jednak zgromadzonych środków. Podlegają one także dziedziczeniu, bez podatku od spadków i darowizn.
Co więc wybrać: PPE czy PPK?
Podstawowe różnice między PPE i PPK dotyczą sposobu finansowania składek i sposobu wypłaty środków. PPE oferują tylko niektóre przedsiębiorstwa, z kolei PPK to program o charakterze powszechnym, ale w każdej chwili można z niego wystąpić. Pracownik, mając wiedzę na temat charakteru PPE i PPK, musi podjąć decyzję indywidualnie, na podstawie własnych potrzeb i priorytetów. To bardzo ważny wybór, bo trendy demograficzne już teraz sygnalizują, że emerytura z ZUS będzie stanowić niedużą część naszych obecnych zarobków.
Niniejszy materiał jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji usług świadczonych przez Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”). Towarzystwo działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95. Informacje zamieszczone w niniejszym materiale nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej. Decyzje inwestycyjne dotyczące inwestowania w fundusze inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektami informacyjnymi funduszy, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. Prospekty informacyjne, Kluczowe informacje dla Inwestorów, Informacje dla Klienta AFI, tabele opłat, dane o ryzyku inwestycyjnym i podatkach dostępne są na stronie www.generali-investments.pl.
Porozmawiaj z ekspertem o emeryturze
Otrzymasz rozsądny plan emerytalny
Rozmowa potrwa maksymalnie kilkanaście minut
W każdej chwili możesz usunąć swoje dane osobowe
Dziękujemy za zostawienie namiarów do siebie.
Widzimy, że jesteś zainteresowany tematem swojej emerytury. Nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w najbliższym czasie, aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.