Weź emeryturę na zimno


Czemu zadowalasz się okruchami tego, co odkładasz? W przyszłości możesz mieć więcej! Chcesz? Wiemy, że emerytura nie jest jednym z gorących tematów, które śledzi się z przyjemnością. Pamiętaj jednak, że ten temat musisz poznać, by na starość nie zostać na lodzie! Dlatego lepiej teraz weź go na zimno!

wez emeryturę na zimno

Kilka lat temu wyglądało to tak: studia skończone, pierwsze doświadczenia zdobyte, wydaje się, że nawet kredyt studencki będzie dość łatwo spłacić. Życie może okazać się nawet przyjemne.

Czas płynie, Ty decydujesz się na zmianę pracy, w życiu pojawia się ktoś ważny. Wiadomo – koszty rosną. Podejmujecie lub podejmujesz pierwsze naprawdę ważne decyzje finansowe. Kupujecie mieszkanie na kredyt, auto w leasingu, pewnie znajdzie się i jakaś pożyczka na sprzęt. Trzydzieści lat na karku, kilka lat doświadczenia jako dorosły człowiek, zaczynasz wychowywać nowe pokolenie i dociera do Ciebie, że trzeba też pomyśleć o przyszłości. Zabezpieczeniu finansowym swoich dzieci. Z jednej strony zdajesz sobie sprawę, że musisz zacząć odkładać kasę, ale z drugiej pytasz „Z czego?”.

Długoterminowe oszczędzanie

Chcąc zebrać sporą kwotę pieniędzy w krótkim czasie, musisz odkładać wysokie sumy, które znacznie obciążą Twój budżet domowy. Alternatywą jest kosztowny kredyt lub długoterminowe oszczędzanie. Rezygnując nawet z niewielkich wydatków i odkładając nadwyżkę (premie, dodatkowe zlecenia) pieniędzy na konto, na przestrzeni lat pozwoli Ci to na zgromadzenie oszczędności. Jeżeli będą to jednak co miesiąc naprawdę niewielkie kwoty, uzbiera się raczej mała fortuna. Takie pieniądze, warto zainwestować i pomnażać, aby faktycznie mogły stanowić zabezpieczenie na przyszłość. Jak się do tego zabrać?

 

Czy wiesz, dlaczego nie lubisz oszczędź na odległą przyszłość?

Wyjśniamy to >>

Fundusze inwestycyjne dla oszczędzających

Wybierając oszczędzanie z pomocą funduszyinwestycyjnych (lub towarzystw) sprawiamy, że Twoje pieniądze nie leżą bezczynnie na koncie na niskim procencie, lecz zostają zainwestowane, aby skutecznie pomnażać nasze oszczędności.

W tym celu wystarczy wybrać interesującą Cię ofertę inwestycyjną. To na co warto zwrócić uwagę to wysokość i długość okresu wpłat, sposób inwestowania, wybór subfunduszy, stopień ryzyka, a także obecność dodatkowych opłat. Wyboru możemy dokonać opierając się między innymi o rzetelne rankingi przygotowane przez specjalistów z branży i publikowane w sprawdzonych źródłach. Pozwolą one zorientować się w dostępnej na rynku ofercie i wybrać firmę inwestycyjną, która spełni nasze oczekiwania.

Oszczędzanie i emerytura w jednym? Jest IKZE!

Dedykowane fundusze inwestycyjne to sposób na pomnażanie pieniędzy, na który potrzeba czasu oraz niezbędnej wiedzy finansowej. Dużo prostszym sposobem, łączącym w sobie oszczędzanie oraz zwiększanie kapitału jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Nazwa może brzmi trudno, ale sam mechanizm jest bardzo łatwy.

Element III filaru emerytalnego został stworzony dla ludzi, którzy myślą o przyszłości, ale również teraźniejszości. IKZE pozwala bowiem gromadzić dodatkowe fundusze na przyszłą emeryturę (w sposób zupełnie dobrowolny), inwestować je oraz korzystać z ulg podatkowych już teraz.

Jak dokładnie działa IKZE? W wybranym towarzystwie funduszy inwestycyjnych zakładasz konto IKZE. Co miesiąc lub raz w roku wpłacasz dowolną kwotę, jednak nie więcej niż 7824 złote (limit wpłat na 2024 rok). Nie musisz być regularny we wpłatach (choć warto). Następnie wybierasz, jak Twoje pieniądze mają być inwestowane – w sposób bezpieczny, umiarkowany lub dynamiczny. Nie dość więc, że gromadzisz kapitał, to jeszcze jest on pomnażany!

Pieniądze pracują przez cały okres inwestycji, a Ty co roku możesz odliczyć wpłaty na IKZE od dochodu. Tym samym otrzymujesz ulgę podatkową. Ile może ona wynosić?

Przykład 1:

Marcin ma 35 lat i wpłaca na IKZE tylko 1 200 zł rocznie (100 zł/miesiąc). Do 65. roku życia uzbiera ponad 60 000 zł (zakładana stopa zwrotu 3%). Ulga podatkowa zależy od progu podatkowego. Marcin rozlicza się w II progu podatkowym (32%) przez cały okres inwestycji (30 lat), dlatego odzyska aż 11 520 zł.

Przykład 2:

Ta sama sytuacja: Marcin, 35 lat, wpłaca na IKZE 2 400 zł rocznie (200 zł/miesiąc). Do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego na koncie z samych wpłat zgromadzi ponad 118 000 zł (zakładana stopa zwrotu 3%).  Suma ulg podatkowych dla II progu podatkowego to aż 23 000 złotych (przez 30 lat inwestycji).

Co robić z (od)zyskaną kasą?

Zależy kogo pytać. Ekspert finansowy powie, by zainwestować ponownie np. wpłacić ulgę na IKZE, które urośnie jeszcze bardziej. Twój ośrodek nagrody w mózgu podpowie Ci listę (nie)zbędnych rzeczy, które musisz kupić. A my powiemy „Znajdź swój sposób” – IKZE i tak zapewni Ci godną emeryturę.

 

5 powodów, aby postawić na IKZE?

Poznaj je >>

 

Materiał reklamowy Generali Investments TFI S.A. Generali Investments TFI S.A. działa na podstawie decyzji KPW (obecnie: KNF) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95. Brak gwarancji osiągnięcia celów inwestycyjnych subfunduszy. Uczestnik musi się liczyć z możliwością zmniejszenia lub utraty zainwestowanych środków. Wyniki inwestycji mogą być pomniejszone o pobrane opłaty manipulacyjne i podatki. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie stanowią gwarancji osiągnięcia ich w przyszłości. Szczegółowe informacje na temat IKE i IKZE w Generali Investments TFI S.A. znajdują w Regulaminach prowadzenia IKE lub IKZE. Indywidualna sytuacja Uczestnika może mieć wpływ na zasady opodatkowania. Przed zawarciem umowy o prowadzenie IKE lub IKZE zaleca się kontakt z doradcą podatkowym. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne dotyczące inwestowania powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektami Informacyjnymi funduszy, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. Prospekty Informacyjne, Dokumenty zawierające kluczowe informacje, Informacje dla Klienta AFI, tabela opłat, dane o ryzyku inwestycyjnym i podatkach dostępne są na stronie www.generali-investments.pl. 

Porozmawiaj z ekspertem o emeryturze

checkpointOtrzymasz rozsądny plan emerytalny

checkpointRozmowa potrwa maksymalnie kilkanaście minut

checkpointW każdej chwili możesz usunąć swoje dane osobowe

Podaj pełne imię i nazwisko
Podaj prawidłowy adres e-mail
Podaj prawidłowy numer telefonu

Dziękujemy za zostawienie namiarów do siebie.

Widzimy, że jesteś zainteresowany tematem swojej emerytury. Nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w najbliższym czasie, aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej jako „Towarzystwo”) działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\ 95.
Niniejsza prezentacja ma charakter marketingowo-informacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, porady prawnej, podatkowej rachunkowej czy księgowej, ani nie należy jej traktować w ten sposób. Materiał nie stanowi również oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny oraz innych przepisów prawa powszechnie obowiązującego
Szczegółowe informacje na temat IKE i IKZE w Generali Investments TFI S.A. znajdują w Regulaminach prowadzenia IKE lub IKZE. Indywidualna sytuacja Uczestnika może mieć wpływ na zasady opodatkowania. Przed zawarciem umowy o prowadzenie IKE lub IKZE zaleca się kontakt z doradcą podatkowym.
Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w jednostki uczestnictwa. Decyzje inwestycyjne dotyczące inwestowania powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektami Informacyjnymi funduszy, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. Prospekty Informacyjne, Dokumenty zawierające kluczowe informacje, Informacje dla Klienta AFI, tabela opłat, dane o ryzyku inwestycyjnym i podatkach dostępne są na stronie www.generali-investments.pl.
Ulga podatkowa w wysokości 3 004,42 zł przysługuje przy progu podatkowym 32%. Przy progu podatkowym 19% ulga wyniesie 1 783,87 zł, a przy progu podatkowym 12% ulga wyniesie 1 126,66 zł. Prezentowana wysokość ulgi podatkowej obowiązują przy wpłacie pełnego limitu na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w 2024 roku - Oszczędność podatkowa w skali roku przy maksymalnej wpłacie.
W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, ulga podatkowa w wysokości 4 506,62 zł przysługuje przy progu podatkowym 32%. Przy progu podatkowym 19% ulga wyniesie 2 675,81 zł, a przy progu podatkowym 12% ulga wyniesie 1 689,98 zł. Prezentowana wysokość ulgi podatkowej obowiązują przy wpłacie pełnego limitu na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w 2024 roku - Oszczędność podatkowa w skali roku przy maksymalnej wpłacie.