Projekt emerytura Cię przerasta? Sprawdź, jak nie popłynąć z najważniejszym dla Ciebie budżetem!


Emerytura – nie jesteś aż tak stary, by odliczać dni do odejścia z pracy, ale ani nie na tyle młody, by łudzić się, że masz jeszcze całe życie przed sobą i zdążysz to ogarnąć. Jesteś po środku i czas podjąć ostateczną decyzję. W tym projekcie tryb ASAP oraz praca po godzinach nie zadziałają.

Deadline is the greatest inspiration głosi stare powiedzenie branży kreatywnej. Badania pokazują, że działa ono zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Na przykład, gdy mówimy o emeryturze odsetek osób, które oszczędzają na dodatkowe pieniądze do państwowej emerytury, rośnie wraz z wiekiem (czy raczej zbliżaniem się do dnia nabycia praw emerytalnych).

Czy to nie przypomina Ci trochę pracy, w której też spinasz się na sam koniec? Z reguły się udaje, ale musimy przepłacać to nadgodzinami, przemęczeniem i kłótniami z rodziną. Z zazdrością patrzysz na tych, co zawsze są odrobieni i dowożą wszystko na czas. Praca to jednak miejsce, gdzie możemy nauczyć się pewnych zachowań. Z reguły masz też ludzi, jacy „dociskają” Cię terminami i wobec których masz zobowiązania. W życiu osobistym, jeżeli Ty sam się nie zorganizujesz, nikt za Ciebie tego nie zrobi.

Jeżeli widzisz odrobinę siebie samego w tym tekście, czytaj dalej.

Hurraoptymizm ZUS-u – skąd się bierze?

Co roku otrzymujesz list z ZUS-u. To informacja na temat Twojej prognozowanej emerytury. Ale wiesz co? Specjaliści są zdania, że nie należy się nimi zbytnio przejmować. Dlaczego? Ponieważ przyszła emerytura jest wyliczana na podstawie bieżących zarobków, z założeniem nieprzerwanej pracy przez czterdzieści, a nawet pięćdziesiąt lat. Nie ma tu miejsca na okresy bezrobocia czy okresy bezskładkowe. Ekonomiści wskazują też na fakt, że ZUS przyjmuje hurraoptymistyczne założenia gospodarcze, jak te jakoby polska gospodarka miałaby rosnąć realnie aż o 2,5 proc. rocznie. To marzenie, na którym ZUS opiera swoje wyliczenia dla milionów Polaków. Nie wspominając już o tym, że zupełnie ignoruje problemy demograficzne. Za 25–30 lat będziemy jednym z najstarszych społeczeństw w Europie.

Optymizm instytucji, w perspektywie spadku liczby pracujących o ponad cztery miliony, a zwiększeniu liczby emerytów o około 3,4 miliona, jest co najmniej nieuzasadniony. Jedno jest pewne – szacowaną, a tym bardziej godną, emeryturę wypłacaną przez ZUS można włożyć między bajki.

Dla tych, którzy oszczędzania chcą się nauczyć

Skoro na emerytury, które będą zależeć od wartości zgromadzonych i zwaloryzowanych składek w ZUS liczyć za bardzo nie można, to jakie masz wyjście? Oszczędzanie! Badania pokazują, że dla 90 proc. młodych Polaków emerytura jest ważnym tematem, a 70 proc. z nich już nawet zastanawiała się nad planem działania, ale… tylko nieliczni podjęli odpowiednie kroki.

Też jesteśmy ludźmi i wiemy, jak jest! Studia, ślub, dzieci, mieszkanie, zarobki OK, ale coraz większe potrzeby. Nadwyżka to raczej niespodzianka niż stała sytuacja w Twoim życiu. Niestety, kasa lubi czas. Aby zaoszczędzić większe kwoty, bez giełdy, konieczne jest nastawienie się na długie oszczędzanie. Jeżeli jeszcze dziś nie gromadzisz żadnych oszczędności, oto krótki poradnik, jak to zmienić.

Warto uświadomić sobie, że duże oszczędności biorą się z systematyczność i małych kwot. Nie zakładaj już teraz, że od kolejnej wypłaty 500 zł przeznaczasz na emeryturę, jeżeli w połowie miesiąca zaczyna Ci brakować do pierwszego. To fizycznie niemożliwe. Na początek musisz wygenerować te pieniądze.

Możesz podjąć dodatkową pracę lub wynegocjować podwyżkę, z której dochód będziesz przeznaczał tylko i wyłącznie na oszczędności. To opcja, dla tych, mogących sobie na to pozwolić ze względu na czas oraz wykonywany zawód. Pozostali są zmuszeni popracować nad swoimi nawykami w zakresie finansów.

  1. Po pierwsze, planuj wydatki, zwłaszcza te duże, jak wakacje, weekendy za miastem, sprzęt elektroniczny czy drogie ubrania. To pozwoli Ci oszczędzić najczęściej kilkaset złotych – najwięcej kosztują nas niespodziewane wydatki jak np. ubezpieczenie samochodu kupowane na ostatnią chwilę.
  2. Po drugie, zrób finansowy rachunek sumienia. Kasa leci przez palce, ale ile razy w ciągu miesiąca kupujesz śniadanie i obiad na wynos, ponieważ nie chciałeś przygotować posiłku w domu (wielokrotnie taniej!). Płacisz za różnego rodzaju usługi, jak VOD czy dostęp do aplikacji, których już w zasadzie nie używasz? Jak często ulegasz pokusie i kupujesz sobie coś na pocieszenie?
  3. Po trzecie, pogódź się z koniecznością bycia systematycznym, jeżeli chcesz oszczędzać. Badania dowodzą, że dana czynność staje się nawykiem dopiero po miesiącu „zmuszania się” do niej. W przypadku gromadzenie pieniędzy dobrym wyjściem jest „rozparcelowanie” wypłaty w dniu jej otrzymania. Automatycznie przelej kwotę na rachunki, na wakacje, na emeryturę itp. na osobne konta oszczędnościowe (w ramach swojego konta bankowego). To, co zostanie, jest do Twojej dyspozycji. Powtarzaj co miesiąc.

Chcesz oszczędzać, ale nie umiesz utrzymać kasy przy sobie

Wygospodarowanie nawet 100 zł miesięcznie, w długiej perspektywie czasu może pozwolić na zgromadzenie całkiem dużego budżetu na przyszłość. Wiemy, że nic tak nie kusi, jak podbieranie odłożonych pieniędzy na pilne wydatki. Z konta oszczędnościowego jest to bardzo łatwe. Kilka kliknięć i już. Czyli w zasadzie nie oszczędzasz. Najlepszym wyjściem jest ukrycie przed samym sobą tych pieniędzy oraz perspektywa zysków.

Jeżeli chcesz zacząć odkładać na emeryturę, warto rozważyć ulokowanie ich w dedykowanych emeryturze produktach – Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) lub Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Obie formy premiują odkładanie pieniędzy na przyszłość ulgami. W IKE jesteś zwolniony z tzw. podatku Belki. Wybierając IKZE, możesz zyskać co roku ulgę podatkową.

 

Które konto będzie dla Ciebie najlepsze?

Sprawdź, co może wpłynąć na Twoją decyzję >>

 

Inwestowanie, zarządzanie swoimi pieniędzmi z pomocą doradców, regularne odkładanie, a także inwestowanie pieniędzy – nawet nie zauważysz, kiedy samodzielnie zgromadzisz środki, zapewniające Ci bezpieczną przyszłość.

 

Materiał reklamowy Generali Investments TFI S.A. Generali Investments TFI S.A. działa na podstawie decyzji KPW (obecnie: KNF) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\95. Brak gwarancji osiągnięcia celów inwestycyjnych subfunduszy. Uczestnik musi się liczyć z możliwością zmniejszenia lub utraty zainwestowanych środków. Wyniki inwestycji mogą być pomniejszone o pobrane opłaty manipulacyjne i podatki. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie stanowią gwarancji osiągnięcia ich w przyszłości. Szczegółowe informacje na temat IKE i IKZE w Generali Investments TFI S.A. znajdują w Regulaminach prowadzenia IKE lub IKZE. Indywidualna sytuacja Uczestnika może mieć wpływ na zasady opodatkowania. Przed zawarciem umowy o prowadzenie IKE lub IKZE zaleca się kontakt z doradcą podatkowym. Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w papiery wartościowe oraz inne instrumenty finansowe. Decyzje inwestycyjne dotyczące inwestowania powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektami Informacyjnymi funduszy, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. Prospekty Informacyjne, Dokumenty zawierające kluczowe informacje, Informacje dla Klienta AFI, tabela opłat, dane o ryzyku inwestycyjnym i podatkach dostępne są na stronie www.generali-investments.pl. 

Porozmawiaj z ekspertem o emeryturze

checkpointOtrzymasz rozsądny plan emerytalny

checkpointRozmowa potrwa maksymalnie kilkanaście minut

checkpointW każdej chwili możesz usunąć swoje dane osobowe

Podaj pełne imię i nazwisko
Podaj prawidłowy adres e-mail
Podaj prawidłowy numer telefonu

Dziękujemy za zostawienie namiarów do siebie.

Widzimy, że jesteś zainteresowany tematem swojej emerytury. Nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w najbliższym czasie, aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej jako „Towarzystwo”) działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-1\ 95.
Niniejsza prezentacja ma charakter marketingowo-informacyjny i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, porady prawnej, podatkowej rachunkowej czy księgowej, ani nie należy jej traktować w ten sposób. Materiał nie stanowi również oferty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny oraz innych przepisów prawa powszechnie obowiązującego
Szczegółowe informacje na temat IKE i IKZE w Generali Investments TFI S.A. znajdują w Regulaminach prowadzenia IKE lub IKZE. Indywidualna sytuacja Uczestnika może mieć wpływ na zasady opodatkowania. Przed zawarciem umowy o prowadzenie IKE lub IKZE zaleca się kontakt z doradcą podatkowym.
Niniejszy materiał nie zawiera pełnych informacji niezbędnych do oceny ryzyka związanego z inwestycją w jednostki uczestnictwa. Decyzje inwestycyjne dotyczące inwestowania powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z Prospektami Informacyjnymi funduszy, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy, tabelę opłat manipulacyjnych oraz informacje podatkowe. Prospekty Informacyjne, Dokumenty zawierające kluczowe informacje, Informacje dla Klienta AFI, tabela opłat, dane o ryzyku inwestycyjnym i podatkach dostępne są na stronie www.generali-investments.pl.
Ulga podatkowa w wysokości 3 004,42 zł przysługuje przy progu podatkowym 32%. Przy progu podatkowym 19% ulga wyniesie 1 783,87 zł, a przy progu podatkowym 12% ulga wyniesie 1 126,66 zł. Prezentowana wysokość ulgi podatkowej obowiązują przy wpłacie pełnego limitu na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w 2024 roku - Oszczędność podatkowa w skali roku przy maksymalnej wpłacie.
W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, ulga podatkowa w wysokości 4 506,62 zł przysługuje przy progu podatkowym 32%. Przy progu podatkowym 19% ulga wyniesie 2 675,81 zł, a przy progu podatkowym 12% ulga wyniesie 1 689,98 zł. Prezentowana wysokość ulgi podatkowej obowiązują przy wpłacie pełnego limitu na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w 2024 roku - Oszczędność podatkowa w skali roku przy maksymalnej wpłacie.