Oszczędzanie długoterminowe należy do najpopularniejszych metod gromadzenia pieniędzy. Można jednak wyróżnić lepsze i gorsze sposoby na oszczędzanie. Bez wątpienia najmniej korzystnym, pod względem finansowym, jest odkładanie „do skarpety”. Jest to metoda, która pomaga zgromadzić fundusze na realizację krótkoterminowego celu, jak wyjazd na wakacje, jednak w przypadku emerytury zupełnie się nie sprawdza.
Osoby, które nie mają zaufania do rozwiązań systemowych, a przy tym dysponują wiedzą w zakresie finansów, mogą oszczędzać i pomnażać pieniądze na własną rękę. W grę wchodzi obrót walutami, inwestycje w złoto, w nieruchomości, zakup akcji i obligacji etc. Poza wiedzą, ta droga wymaga również konsekwencji, zaangażowania i systematyczności.
Optymalnym sposobem jest założenie konta emerytalnego w ramach III filaru emerytalnego. Do wyboru mamy Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Każde z tych kont możemy założyć w dowolnie wybranej instytucji finansowej. Dlaczego warto wybrać IKE lub IKZE jako formę oszczędzania na przyszłość? Dzięki nim zyskujemy motywację do długoterminowego oszczędzania, którą podtrzymują realne, bieżące korzyści podatkowe.
Masz feedback od ZUS-u? Nie załamuj się!
Zmierz się z tym taskiem >>
IKZE zostało stworzone dla tych, którzy myślą o przyszłości, ale również teraźniejszości. Ten rachunek pozwala bowiem gromadzić dodatkowe fundusze na przyszłą emeryturę (w sposób zupełnie dobrowolny), pracować pieniądzom na zyski, a oszczędzającemu korzystać z ulg podatkowych już teraz. W jaki sposób?
Wpłaty na IKZE możemy odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach rocznego rozliczenia (PIT). To oznacza, że otrzymamy częściowy zwrot pieniędzy, jakie wpłaciliśmy na IKZE w ostatnim roku. Kwota jest zależna od wysokości wpłat oraz progu podatkowego, według którego się rozliczamy. Można odpisać nawet 2 019,45 zł rocznie (stan na 2021) dla zwykłego IKZE, a osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogę odzyskać nawet 3 029,18 zł w ramach ulgi!
Oszczędzać każdy może
I choć to wyświechtana parafraza piosenki, to sporo w niej prawdy. Wielu osobom wydaje się, że nie mają odpowiednio dobrej sytuacji materialnej, która pozwalałaby oszczędzać na przyszłą emeryturę. Jednak praktyka pokazuje, że niemal każdy, lepiej organizując swoje wydatki, może odłożyć miesięcznie 100-200 złotych. Taka kwota nie nadwyręży budżetu domowego, a jednocześnie pozwoli zgromadzić spory kapitał na przyszłość.
Nic tak nie challenguje, jak emerytura
Dowiedz się więcej >>
Warto wziąć pod uwagę, że gromadząc środki na IKE lub IKZE, w razie potrzeby możemy z nich skorzystać przed uzyskaniem prawa do ich wypłaty z „przywilejami” podatkowymi. Po drugie, jeśli ich nie wykorzystamy – staną się one zabezpieczeniem dla naszych bliskich, którzy mogą dziedziczyć te środki. Jeżeli IKZE wydaje się odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie, dowiedz się jakie profity można czerpać z tego produktu finansowego.
Wybór instytucji, w której otworzysz IKZE
Zanim otworzysz IKE lub IKZE, warto rozważyć, komu powierzysz swoje oszczędności na emeryturę i w jaki sposób pieniądze mogą dla Ciebie pracować. Ciekawą finansowo opcją są fundusze inwestycyjne, tutaj bowiem możesz wybrać strategię, jaka odpowiada Twoim możliwościom finansowym, oczekiwaniom, a także skłonności do ryzyka. Tym samym możesz wybrać fundusze inwestycyjne o wysokim lub niskim ryzyku, czyli wybrać optymalny wariant, którego efekty będą Cię satysfakcjonowały w przyszłości.
Porozmawiaj z ekspertem o emeryturze
Otrzymasz rozsądny plan emerytalny
Rozmowa potrwa maksymalnie kilkanaście minut
W każdej chwili możesz usunąć swoje dane osobowe
Dziękujemy za zostawienie namiarów do siebie.
Widzimy, że jesteś zainteresowany tematem swojej emerytury. Nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w najbliższym czasie, aby pomóc Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.